Enerji kimlik belgesi binaların enerji tüketim ve karbon salınım sınıfını gösteren belgedir. 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (mevcut bina) için enerji kimlik belgeleri enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir. Bu binaların tümü 2017 yılı sonuna kadar enerji kimlik belgelerini almak zorundadır. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binalar (yeni bina) ise yapı kullanım izni (iskan) belgesi almak için enerji kimlik belgelerini almış olmalıdırlar.

Mevcut binalarda ise 2017 yılına kadar süre verilmiştir. Ancak alım-satım ve kiralama işlemlerinde enerji kimlik belgesi ibrazı gerekmektedir. Dış cephe mantolaması yaptırmayı düşünen veya yaptıran bina yönetimleri enerji tüketim sınıflarındaki iyileştirmeyi enerji kimlik belgesi ile görebilirler. Ayrıca yapılacak yasal düzenlemelerle enerji tüketimi düşük olan yapılardan daha az vergi alınması sağlanacaktır. Bu düzenleme sonrasında vergi avantajından yararlanmak isteyen mülk sahiplerinden de enerji kimlik belgesi talep edilecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde mevcut binalar için de vakit kaybetmeden enerji kimlik belgesi temin edilmelidir.

Cankanat mühendislik bünyesinde bulunan Enerji Kimlik Belgesi Eğitmeni ve Uzmanlarınca mevcut ve yeni binaların Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye  yetkili bir şirkettir.